recenzja

Vikings: War of Clans - Strategia, bandyctwo, złodziejstwo i wygłupy

Vikings: War of Clans - Strategia, bandyctwo, złodziejstwo i wygłupy

Tym razem na mój stół trafiło nietypowe danie, które starało się wymieszać więcej niż jeden gatunek na talerzu. Niestety dodatek okazał się co najwyżej przyprawą. Szczęśliwie, danie główne jest dość rozbudowane i świetnie nadaje się na stół biesiadny, do podziału z przyjaciółmi. Zapraszam was na strategiczną wyżerkę wikingów.

Ze strzałą w kolanie

Vikings: War of Clans jest grą strategiczną dostępną przez przeglądarki i tefelony. W odróżnieniu od innych gier tego typu posiada ona rozbudowany silnik graficzny. Dzięki niemu jest w stanie wykorzystywać faktyczne i animowane modele 3D. Skutkiem ubocznym tego rozwiązania jest około dwuminutowy okres ładowania przy pierwszym uruchomieniu gry. Mam wobec tego mieszane odczucia. Jeżeli mówimy o kompromisie wygody z grafiką, osobiście wolałbym jednak nie mieć żadnego zauważalnego okresu wczytywania. Nawet jeżeli całość byłaby przez to nieco bardziej tekstowa.

Vikings: War of Clans

Po samym załadowaniu gra jest faktycznie dość ładna i dobrze brzmi. Nie jestem do końca pewny jak nazwać taką muzykę. Folk? Być może orkiestralny? Tak czy siak, wprowadza on w nastrój i nieco pobudza krew w żyłach. Jako gracze obieramy rolę Jarla, czyli wodza wikingów i ruszamy na podbój. Tematyka jest ściśle określona i dobrze się sprawdza w praktyce. Połacie wiosek wikingów mogą jednak nie być aż tak historycznie dokładną reprezentacją ich populacji.

Rozgrywkę mógłbym streścić jako...krok bliżej tradycyjnych RTS-ów w porównaniu z innymi grami przeglądarkowymi. Tradycyjnie dysponujemy listą zasobów, w tym przypadku jest ich pięć: Żywność, drewno, metal, kamień i srebro. Przetapiamy je w budowle produkcyjne, magazyny, oraz warsztaty produkcji wojska. W odróżnieniu od typowych bardzo ograniczających strategii przeglądarkowych, nasza wioska w Vikings: War of Clans jest nagromadzeniem lokacji pod budowę, które samodzielnie pożytkujemy. W dodatku do tego jest spora zachęta na powielanie budowli oraz strategiczny sens w późniejszym resetowaniu układu i przekierowywaniu produkcji wioski.
Vikings: War of Clans
Dodatkowe baraki zwiększą szybkość produkcji armii. Dodatkowe kopalnie pozwolą zwiększyć wydobycie za mniejszy koszt, niż ulepszanie już istniejących. Więcej chat znachorów zmniejsza straty w wojsku przy bitwie, i tak dalej. Otwiera to dość dużo strategii, a z rozwojem gry i przejęciem kontroli nad większą ilością wiosek, pozwala na strategiczne rozlokowywanie zasobów oraz placówek. Może mówi przeze mnie nostalgia ale osobiście mam pewien odruch gdy widzę możliwość duplikowania baraków, czy innych budowli produkcyjnych. Nie wspominając, że im większą agencję ma gracz, tym faktycznie większą ma kontrolę nad grą i więcej jest samej gry. Nawet jeżeli zwiększa to pole na popełnianie błędów.

Pod tym względem gra oferuje dość zaawansowany, ale mało klarowny system poradnika. Wstępnie duże strzałki pokazują nam gdzie co kliknąć, a pani wiking dyktuje: kup wojsko, postaw tartak. W żaden jednak sposób nie tłumaczy, dlaczego to istotne, czy jakie jest optimum. Zaraz po tym pozostają nam tylko zadania z listy, która nagradza nas na dobrą sprawę za robienie czegokolwiek. Zwyczajnie jest w niej jakaś sugerowana lista kroków na wczesną grę, ale nie sądzę, aby specjalnie pokrywała się ona z preferowaną i najbardziej skuteczną strategią.

 • Vikings: War of Clans

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Królestwo wikingów
  Grafika: 2D
  Producent: Plarium
  Wydawca: Plarium
  Platformy: Android, iOS, Przeglądarka internetowa

  • 7.7
  • 0.0
  • 7.3
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

Vikings: War of Clans - Cinematics Trailer [Full HD]

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 4
Najnowsze Najlepsze 0 komentarzy
 • Sonda Vikings: War of Clans
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
NEWSY 
najnowsze
forum 
2018-06-22 12:56:46 Inaczej niż w przypadku większości tego typu gier, które odstawiam po godzinie, tutaj siedzę już kilka dni. Chyba czegoś takiego szukałem :)
2018-06-21 23:52:42 Super sprawa! Fajnie, że gierki przeglądarkowe wciąż się rozwijają :)
2018-06-21 15:39:12 Dobre wykonanie. Nowoczesny wygląd ale z klimatem, przyjemna rozgrywka.. tylko trochę trudno na początku ale być może to nawet dla niektórych i plus :D