recenzja

Open Space - Podbój kosmosu

Open Space - Podbój kosmosu

Open Space to niszowy, polski tytuł, który ogramy w przeglądarce. Projekt tworzy i rozwija zaledwie kilka osób, co narzuca grze pewien bezkompromisowy charakter w zakresie stosowanych rozwiązań. Gracze wcielają się w dowodzącego flotą i mają za zadanie jej rozbudowę oraz poszerzanie swoich wpływów w przestrzeni kosmicznej. To, jaką strategię wybiorą, zależy już wyłącznie od nich.

Droga do zwycięstwa

W grze dostępne są cztery rasy, z których każda prezentuje inny styl gry. Każda ma też dostęp do unikalnych statków i technologii. Aderianie to nacja kupców i handlowców, którzy skupiają się na pokojowych interakcjach z innymi i pomnażaniu w ten sposób bogactw i zasobów. Ich statki mają większą prędkość i ładowność od pozostałych ras, kosztem pancerza i uzbrojenia. Wragburianie to kosmiczni piraci, którzy bogacą się stosunkowo łatwo i szybko, napadając i rabując, lecz ponoszą przy tym większe ryzyko utraty floty. Ich statki mają najsilniejsze uzbrojenie ze wszystkich. Marcjanie to zawodowi, świetnie wyszkoleni żołnierze, najlepiej opancerzeni, lecz ustępujący siłą ognia piratom. Nadrabiają za to przy bezpośrednim starciu, gdzie uwidacznia się ich doświadczenie bojowe i organizacja. Czwarta rasa – Blackirianie – nie jest dostępna dla graczy. Jak opisują twórcy gry, są to „astralni szpiedzy” przemierzający kosmos w jednostkach wywiadowczych i mający dostęp do zaawansowanych technologii.

Open Space

Dziel i rządź

Podstawowym zadaniem gracza jest wykonywanie misji. Ich pula jest bardzo zróżnicowana w zależności od tego, która rasa zleca daną misję. Piraci mogą np. potrzebować wsparcia podczas napadu na wrogą flotę, podczas gdy kupcy poproszą o pomoc przy transporcie surowców. O ile wyboru rasy i taktyki dokonujemy podczas rejestracji, nic nie stoi na przeszkodzie, by w trakcie gry wykonywać misje innych ras, co z czasem zaowocuje wzrostem reputacji. W końcu uzyskamy dostęp do jednostek i technologii danej rasy (nie da się tego jednak zrobić ze wszystkimi rasami – po zdobyciu wystarczająco wysokiego uznania u jednej z ras, misje pozostałych przestaną być dostępne). Warto zaznaczyć, że misje nie są wyłącznie zlecane przez skrypt gry, lecz także odpowiednio wysoko postawionych graczy w hierarchii danej rasy. Wykonywanie misji wpłynie również na wzrost rangi gracza jako dowódcy floty.

Centrum dowodzenia

Rozwój technologii i rozbudowa kolonii jest ważną częścią gry, lecz główną jej część stanowi zarządzanie flotą. Bez niej nie wykonamy żadnej misji. Każda z ras ma swoje własne, unikalne statki, które dzielą się na kilka grup i klas. Są statki wydobywcze, myśliwce, bombowce, statki nowej generacji. Ciekawym pomysłem jest możliwość projektowania własnych okrętów. Aby to robić, należy opracować odpowiednie technologie i pozyskać plany konstrukcyjne poszczególnych części (które następnie można ulepszać, zwiększając możliwości statku). Dzięki temu można zaryzykować stwierdzenie, że w świecie Open Space nie ma dwóch takich samych flot.

 • Open Space

  Gatunek: Strategiczne
  Tematyka: Strategia kosmiczna
  Grafika: 2D
  Producent: Paweł Tomczuk, Damian Korczewski, Maciej Kierczak
  Wydawca: i-play24.net
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 5.7
  • 0.0
  • 6.3
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

Space Relaxing Music | INTERSTELLAR | Theme Tribute |

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 2
Najnowsze Najlepsze 0 komentarzy
 • Sonda Open Space
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Nieco niewygodny interfejs 1
  • Frakcja wymusza orientacje technologiczną 0
  • Ograniczony wstęp fabularny 0
NEWSY 
najnowsze
forum 
2017-12-06 15:11:03 Słuszna uwaga. Wybacz niedopatrzenie. Już poprawione. :)
2017-12-05 21:06:15 "fantastycznego świata Azerothu" - Azeroth to wyraz nieodmienny, a już na pewno nie w taki sposób. A tak na marginesie Azeroth jest kobietą, a konkretnie tytanem rodzącym się wewnątrz planety, więc taka odmiana nijak nie pasuje :D
2017-12-04 19:28:11 Ja bym chciał wiedzieć gdzie się podziali wszyscy ludzie z serwerów... Grałem na Polskim Barusie odpalam przedwczoraj grę po dwóch latach a serwer pusty... robię postać na kolejnym nowym z tego roku polskim serwie a tam znowu pusto... Zrobilem postacie jeszcze na dwóch serwerach i tam też pusto..... Pusto oznacza że w głównym mieście może 2-4OSÓB !!!! GDZIE SĄ LUDZIE ?