recenzja

Naruto Online - Menedżer ninja

Naruto Online - Menedżer ninja

Naruto to seria mang oraz anime autorstwa Masashiego Kishimoto. Jest to dość popularna marka i słusznie. To bardzo solidny shonen, czyli pełna akcji historia celowana w młodszych odbiorców. Cechuje ją głównie retrospekcyjna budowa fabularnej, gdzie te najciekawsze rzeczy znajdują się we wspomnieniach każdej postaci oprócz protagonisty, który pnie do przodu. Swoją popularność Naruto, zaraz obok One Piece, w dużej mierze zawdzięcza byciu jedną z pierwszych serii, które postanowiły skopiować Dragon Balla. W odróżnieniu od wielu innych serii anime ta doczekała się bardzo wielu udanych gier. Dzisiaj spojrzymy na przeglądarkowy tytuł “Naruto Online”, wydawany przez Oas Games i Namco Entertainment. W 2016 roku tytuł dostał nagrodę najlepszego na Facebooku i zaraz wam powiem, czy na niego zasłużył…

Naruto Online
Dla obu generacji

Naruto opowiada historię młodych ninja od ich ostatnich dni w akademii poprzez ich długotrwałe zmagania w dorosłym i brutalnym świecie. Termin “ninja” jest tu trochę niedokładny. O ile mógł on oryginalnie mieć znaczenie zbliżone do tego, które my znamy, w świecie Naruto ewoluował on do ogólnego pojęcia na żołnierza. Bardziej łopatologicznie można by ich nazwać magami albo w terminologii DnD, mnichami. Kontrolując wewnętrzną energię, bohaterowie są zdolni do używania wielu różnorodnych mocy opartych o żywioły. Świat serii jest pełny takich drobnych niedociągnięć, czy może niedokładności określeń. Przykładowo, architektura nie ewoluowała ze starojapońskiej stylistyki, ale w czasie trwania serii istnieją urządzenia takie jak lodówki, czy telewizory. Zdradza to nieco niezdecydowania po stronie autora. Pomijając jednak sam świat, który trzeba zrozumieć nieco po omacku, to fabuła Naruto jest raczej jedną z tych lepszych. A przynajmniej tak ją zapamiętałem i rzeczywiście, grając w grę przypomniałem sobie, że nic jej nie brakowało.

Strona fabularna w Naruto Online jest bardzo silna. Główny wątek gry to streszczenie historii znanej z mang. Okazjonalnie gra nawet wykorzystuje zdjęcia, czy krótkie klipy z anime, aby wprowadzić więcej dramatu, czy podkreślić bardziej interesujące lub komediowe sceny. Haczykiem w tym wypadku jest inwencja twórcza autorów gry. W grze tworzymy własną postać, wybierając jedną z kilku klas o ściśle określonym wyglądzie i z góry przypisanej płci. Ta postać następnie wplątuje się albo po prostu pojawia tam, gdzie miały miejsce bardziej pamiętliwe sceny z serii. Czasami coś dopowie, czasami ktoś się do niej zawróci. Jakby nie spojrzeć, fabuła to tak zwany self-insert do oryginalnej serii. Gra ma nam pozwolić wziąć osobisty udział w sadze. Robi to w mniej inwazyjny niż np. Dragon Ball Xenoverse. Nie mamy wyboru nad dialogami naszej postaci i jest ona zwykle na poboczu wydarzenia.

Naruto Online
Osobiście preferowałbym oryginalną historię. Rozumiem jednak cel gry i jej dedykację fanom serii. Jestem więc w stanie zrozumieć, dlaczego zdecydowali się napisać ją tak, a nie inaczej i nawet dobrze im to wyszło. Szczególnie właśnie to zastosowanie klipów z serii mi się spodobało. Z drugiej strony używane zdjęcia i klipy nie zostały odrysowane w wyższych rozdzielczościach. Są wzięte żywcem z nagranego materiału i widać po nich wiek. Szczęśliwie jest to mniej zauważalne z rozwojem rozgrywki, gdy wreszcie wchodzimy w nowsze nagrania.

Czuję się też zobowiązany zaznaczyć, że całość gry została przetłumaczona na język polski. Fabułą można się więc cieszyć bez problemu. Tłumaczenie może nie jest genialne, ale zdecydowanie lepsze od tego, co kiedyś serwował kanał Fox Kids. Nie zobaczymy tutaj niesławnej frazy “kumalski”.

Jeżeli ktoś nie zna serii w ogóle i myśli nad zaczęciem zapoznawania się z nią od grania w Naruto Online, to nie jestem pewny czy to dobry pomysł. Historia się trzyma, ale jest w dalszym ciągu streszczona. Dodatkowo gra przewiduje, że znamy obecne w niej postaci i już jesteśmy ich fanami. Myślę, że tytuł mógłby mieć trudności zainteresować kogoś, kto nie jest już fanem marki, a przynajmniej nie zna jej podstaw.

 • Naruto Online

  Gatunek: MMORPG
  Tematyka: Wojny ninja
  Grafika: 2D
  Producent: Tencent Games
  Wydawca: Oasgames
  Platformy: Przeglądarka, Windows

  • 6.7
  • 0.0
  • 7.3
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

Naruto Online - Oficjalny zwiastun [HD]

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 3
Najnowsze Najlepsze 0 komentarzy
 • Sonda Naruto Online
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
NEWSY 
najnowsze
forum 
2018-06-22 12:56:46 Inaczej niż w przypadku większości tego typu gier, które odstawiam po godzinie, tutaj siedzę już kilka dni. Chyba czegoś takiego szukałem :)
2018-06-21 23:52:42 Super sprawa! Fajnie, że gierki przeglądarkowe wciąż się rozwijają :)
2018-06-21 15:39:12 Dobre wykonanie. Nowoczesny wygląd ale z klimatem, przyjemna rozgrywka.. tylko trochę trudno na początku ale być może to nawet dla niektórych i plus :D