recenzja

Herbia - Tolkienowski klasyk

Herbia - Tolkienowski klasyk

Tekstowy role play. Rozgrywka play by forum. Innymi słowy, kooperacyjne pisanie książki. W tym przypadku zaprezentuję wam dedykowaną temu celowi platformę Herbia. Jest to jedna z najstarszych gier tego typu, co bardzo łatwo będzie można po niej zauważyć. Mamy przed sobą ogromny i opisany świat, umowny system rozsądku, dedykowanych game masterów i nieograniczony wachlarz możliwości. Przyjrzyjmy się z bliska.

Co dwa pióra, to nie jedno

Jako gra PBF RPG Herbia nie będzie posiadać grafiki czy udźwiękowienia. Mówimy o grze tylko i wyłącznie, choć zarazem aż tekstowej. Oznacza to brak fizycznych i technicznych ograniczeń w grze. Wymaga to od nas cierpliwości i chęci czytelniczej. Mogłoby się wydawać, że to dość duże wymaganie, ale wbrew stereotypom sprzedaż książek wzrasta z roku na rok, nawet jeżeli audiobooki mogą stanowić dużą część tego rynku.

Aby wziąć udział w grze jedyne co musicie zrobić, to założyć własne konto na stronie gry. Będzie w tym zawarty drobny czas oczekiwania, do jednego dnia. W obawie przed botami musimy czekać na ręczną aktywację przez administratora forum. Dlatego polecam się długo nie zastanawiać. Oczywiście, nie musimy czekać bezczynnie. Pośród działów forum znajdziecie wiele obszernych poradników o zasadach poprawnego pisania, opisów świata z istotnymi informacjami oraz poradników do tworzenia postaci.

Zrobienie naszego bohatera jest pierwszym krokiem w rozgrywce i jest to coś, czym możemy się spokojnie zająć przed aktywacją naszego konta. Związane z tym procesem działy (czy w zasadzie jakiekolwiek inne) nie są ukryte. Zrobioną wedle wzoru postać będziemy musieli wysłać jednemu z mistrzów gry na poprawki i balanse, a następnie streścić i zamieścić publiczną wersję do wglądu dla każdego. Dzięki temu nasza postać jest w pewnym stopniu prywatna, co sprawia, że rozgrywka jest nieco ciekawsza.

Herbia

Sama mechanika rozgrywki jest w dużym stopniu umowna. Mistrzowie gry, odpowiedzialni za opisywanie postaci niezależnych i ich reakcji, a również otaczającego graczy świata i efektów ich interakcji z nim, podejmują swoje decyzje na zdrowy rozsądek. Pomagają im w tym nasze numeryczne statystyki wedle opisanych skali. Mistrzem gry nie można zostać tak po prostu, więc mamy pewną gwarancję, że przewodzący naszym przygodą będą mieli dobre wyczucie prawidłowych sukcesów i porażek. Osobiście preferuję pewną dozę kości, które można dużo łatwiej przewidzieć. Istniały kiedyś plany wprowadzenia odpowiednika fudge na forum, ale z tego co mi wiadomo, nic z tego nie rozkwitło. Jest to jednak różnica preferencji, a nie skuteczności.

Mogę też pochwalić system i prowadzących za dużą dozę fleksyjności. Wiele forów, na których grałem miało spory problem tak zwanego kija w wiecie gdzie. Administracja Herbii jest, a przynajmniej wydaje się po moich oględzinach, bardzo otwarta na tworzenie interesujących postaci i historii. Jeżeli są takie potrzeby, pozwalają wymieniać punkty przy tworzonej postaci na różne odpowiedniki. A jakby mistrza poprosić, to może nawet zgodziłby się raz czy drugi rzucić kostką, zamiast decydować na swoim wyczuciu. Bo czemu nie, w końcu wszyscy jesteśmy tutaj, aby dobrze się bawić. Do tego służy Herbia i dobrze zdaje sobie z tego sprawę.

 • Herbia PBF

  Gatunek: Inne
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: Herbia PBF
  Wydawca: Herbia PBF
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.0
  • 0.0
  • 6.7
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

FANTASYLAND - Muzyka nastrojowa

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 1
Najnowsze Najlepsze 2 komentarze
• 2017-08-01 07:19:49

Chyba Tolkienowski koszmar. Jeżeli takie gówno się porównuje do dzieła Tolkiena to ja nie mam wątpliwości, że tekst pisał jakiś grafoman.

gunter • 2017-08-02 10:29:32

Hej, dzięki za nic nie wnoszący komentarz

 • Sonda Herbia PBF
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Spora liczba aktywnych prowadzących 1
  • Autorski świat sprzyjający każdemu typowi przygody 1
  • Możliwość realnej ingerencji w świat 0
  • Tematyka może nie interesować 0
  • Mało dynamiczne tempo gry 0
  • Brutalność rozgrywki może niektórych zniechęcać 0
  • Nieogarnięty, głupi świat 0
NEWSY 
najnowsze
forum 
2018-01-13 10:55:49 fajne
2017-12-27 17:57:14 ja sie pytam gdzie drakensang online
2017-12-21 00:03:35 Nie wiem czy GW2 zasługuje na 1 miejsce skoro po miesiącu już nudził...