recenzja

Herbia - Tolkienowski klasyk

Herbia - Tolkienowski klasyk

Tekstowy role play. Rozgrywka play by forum. Innymi słowy, kooperacyjne pisanie książki. W tym przypadku zaprezentuję wam dedykowaną temu celowi platformę Herbia. Jest to jedna z najstarszych gier tego typu, co bardzo łatwo będzie można po niej zauważyć. Mamy przed sobą ogromny i opisany świat, umowny system rozsądku, dedykowanych game masterów i nieograniczony wachlarz możliwości. Przyjrzyjmy się z bliska.

Co dwa pióra, to nie jedno

Jako gra PBF RPG Herbia nie będzie posiadać grafiki czy udźwiękowienia. Mówimy o grze tylko i wyłącznie, choć zarazem aż tekstowej. Oznacza to brak fizycznych i technicznych ograniczeń w grze. Wymaga to od nas cierpliwości i chęci czytelniczej. Mogłoby się wydawać, że to dość duże wymaganie, ale wbrew stereotypom sprzedaż książek wzrasta z roku na rok, nawet jeżeli audiobooki mogą stanowić dużą część tego rynku.

Aby wziąć udział w grze jedyne co musicie zrobić, to założyć własne konto na stronie gry. Będzie w tym zawarty drobny czas oczekiwania, do jednego dnia. W obawie przed botami musimy czekać na ręczną aktywację przez administratora forum. Dlatego polecam się długo nie zastanawiać. Oczywiście, nie musimy czekać bezczynnie. Pośród działów forum znajdziecie wiele obszernych poradników o zasadach poprawnego pisania, opisów świata z istotnymi informacjami oraz poradników do tworzenia postaci.

Zrobienie naszego bohatera jest pierwszym krokiem w rozgrywce i jest to coś, czym możemy się spokojnie zająć przed aktywacją naszego konta. Związane z tym procesem działy (czy w zasadzie jakiekolwiek inne) nie są ukryte. Zrobioną wedle wzoru postać będziemy musieli wysłać jednemu z mistrzów gry na poprawki i balanse, a następnie streścić i zamieścić publiczną wersję do wglądu dla każdego. Dzięki temu nasza postać jest w pewnym stopniu prywatna, co sprawia, że rozgrywka jest nieco ciekawsza.

Herbia

Sama mechanika rozgrywki jest w dużym stopniu umowna. Mistrzowie gry, odpowiedzialni za opisywanie postaci niezależnych i ich reakcji, a również otaczającego graczy świata i efektów ich interakcji z nim, podejmują swoje decyzje na zdrowy rozsądek. Pomagają im w tym nasze numeryczne statystyki wedle opisanych skali. Mistrzem gry nie można zostać tak po prostu, więc mamy pewną gwarancję, że przewodzący naszym przygodą będą mieli dobre wyczucie prawidłowych sukcesów i porażek. Osobiście preferuję pewną dozę kości, które można dużo łatwiej przewidzieć. Istniały kiedyś plany wprowadzenia odpowiednika fudge na forum, ale z tego co mi wiadomo, nic z tego nie rozkwitło. Jest to jednak różnica preferencji, a nie skuteczności.

Mogę też pochwalić system i prowadzących za dużą dozę fleksyjności. Wiele forów, na których grałem miało spory problem tak zwanego kija w wiecie gdzie. Administracja Herbii jest, a przynajmniej wydaje się po moich oględzinach, bardzo otwarta na tworzenie interesujących postaci i historii. Jeżeli są takie potrzeby, pozwalają wymieniać punkty przy tworzonej postaci na różne odpowiedniki. A jakby mistrza poprosić, to może nawet zgodziłby się raz czy drugi rzucić kostką, zamiast decydować na swoim wyczuciu. Bo czemu nie, w końcu wszyscy jesteśmy tutaj, aby dobrze się bawić. Do tego służy Herbia i dobrze zdaje sobie z tego sprawę.

 • Herbia PBF

  Gatunek: Inne
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent: Herbia PBF
  Wydawca: Herbia PBF
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.0
  • 0.0
  • 6.7
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

FANTASYLAND - Muzyka nastrojowa

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 1
Najnowsze Najlepsze 2 komentarze
• 2017-08-01 07:19:49

Chyba Tolkienowski koszmar. Jeżeli takie gówno się porównuje do dzieła Tolkiena to ja nie mam wątpliwości, że tekst pisał jakiś grafoman.

gunter • 2017-08-02 10:29:32

Hej, dzięki za nic nie wnoszący komentarz

 • Sonda Herbia PBF
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
  • Spora liczba aktywnych prowadzących 1
  • Autorski świat sprzyjający każdemu typowi przygody 1
  • Możliwość realnej ingerencji w świat 0
  • Tematyka może nie interesować 0
  • Mało dynamiczne tempo gry 0
  • Brutalność rozgrywki może niektórych zniechęcać 0
  • Nieogarnięty, głupi świat 0
NEWSY 
najnowsze
forum 
2018-05-17 18:47:36 Gra super ale to co ostatnio na niej się dzieje to jakaś porażka. pełno błędów, konta rosną w tempie ekspresowym bo używają nielegalnych programów do wszystkiego. Dla uczciwych graczy ta gra przestaje mieć sens, bo co z tego, że wyda się kupę kasy jak nastolatek przegania cie w mgnieniu oka i jeszcze z ciebie się śmieje. Ewenty są ustawiane pod wybranych, co topka ma znika by słabszym było ciężej urosnąć i ich dogonić. gram w nią już 4 lata chyba to już mój nałóg ale taka jest prawda.
2018-05-03 12:49:31 Bardzo dobra gra ktora potrafi wciagnac na dlugie miesiace... lecz ostatnimi czasy tworca poswieca jej jak i rowniez graczom coraz mniej czasu. Kiedys bylo zdecydowanie lepiej. Duza bolaczka tej gry sa eventy urozmaicajace rozgrywke. Nowych nie ma jedynie kopie starych stworzonych z mysla o hallowen,walentynkach,bozym narodzeniu ktore w przypadku powtorzenia sie w tej samej postaci nie przynosza takich korzysci jak przy pierwszym uruchomieniu. Nowy gracz znajdzie cos dla siebie poniewaz konto rozwija sie grubymi miesiacami, lecz stali bywalce nie maja zbytnio co robic. A tez nie zanosi sie aby bylo lepiej.. a szkoda.
2018-04-23 18:19:01 polecam tą gre bo wciąga ale mam kłopot z mapami każdego obszaru bo nie chce sie włączyć