ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja w PortalMMO.pl

ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja

ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja

Dział III - CZŁOWIEK W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. CYBERPRZESTRZEŃ

 

Żyjemy w czasach boomu technologicznego, który charakteryzuje się niespotykaną dotąd ilością powstawania nowych wynalazków i teorii. Niemal co chwilę pojawiają się kolejne odkrycia, a my sami otaczamy się coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami i gadżetami. Wszechobecna elektronika i informatyzacja zawładnęła wręcz naszym codziennym życiem. Liczne zmiany ilościowe i jakościowe mają znamiona wstrząsu technologicznego, któremu nieustannie poddawane jest współczesne społeczeństwo nazywane w pracach badawczych informatycznym lub informacyjnym. Czy mentalność i psychika żyjącej dziś jednostki potrafi nadążyć za gwałtownymi zmianami, które zachodzą na naszych oczach? Może wszyscy staliśmy się już odpowiednikami cyborgów, zamiast wszczepiać sobie urządzenia w ciało otaczamy się nimi i nie jesteśmy w stanie bez nich żyć.​
Wirtualna Rewolucja

Aby zdać sobie sprawę ze skoku technologicznego, jaki miał miejsce w ostatnich latach należy uświadomić sobie, co działo się 100 lat temu. W ciągu jednego życia ludzkiego technika posunęła się do przodu od wozu konnego do podróży kosmicznych. Jednak od połowy lat 50. XX wieku nie doszło już do tak rewolucyjnych zmian w dziedzinie przemysłu. Uwagę skierowano wtedy w zupełnie inną stronę - była nią elektronika oraz gromadzenie i przekazywanie informacji. Narodziła się era przekazu cyfrowego, która doprowadziła do powstania globalnej sieci www.

Internet to najbardziej doniosła innowacja ubiegłego wieku, przez niektórych określana nawet jako wynalazek wszechczasów. Jako potężne źródło informacji w formie multimedialnej oraz środek komunikacji staję się naturalnym elementem ludzkiego świata. W przyszłości nową epokę symbolizować będzie nie tylko elektroniczny, zunifikowany środek przekazu i odbioru informacji, ale przede wszystkim konstytuujący się za jego pomocą rodzaj społeczności, nazywaną dzisiaj wirtualną. Zmuszeni jesteśmy do życia na pograniczu dwóch światów. To, co rzeczywiste staje się z czasem wirtualne i odwrotnie, nie stanowi to jednak przeszkody do normalnego funkcjonowania. Ciało i umysł uległy przedłużeniu a wspólnoty, które powstają całkowicie przekształcają nasze życie i wzajemne relacje.

Internet można analizować nie tylko jako narzędzie (sieć służącą do przesyłania sygnałów elektronicznych), lecz także jako przestrzeń społeczną. Oto bowiem jedno z mediów stało się miejscem dla prowadzenia życia publicznego. Można więc prognozować, że coraz większa cześć naszego życia społecznego znajdzie swoje odbicie w cyberprzestrzeni, a jej pojemność i dostępność sprawi, że stanie się ona wymarzoną “niszą ekologiczną” dla wielu grup społecznych, nie posiadających do tej pory dostępu do porównywalnego z nią narzędzia ekspresji. Patrycypacja w cyfrowych społecznościach z biegiem czasu będzie prawdopodobnie odgrywać coraz większą rolę w ludzkim życiu. Możemy jedynie domyślać się jaką przyjmą one formę i za pośrednictwem jakich środowisk i narzędzi dokonywać się będzie interakcja.

Aktualnie bardzo ambitnym zadaniem nauki jest stworzenie modelu, za pomocą którego możliwe byłoby przewidywanie zjawisk i procesów, jakie zachodzić będą w rozwiniętym społeczeństwie informacyjnym. Projekt ma ambicje, aby wyjaśnić sposób funkcjonowania wirtualnych wspólnot powstałych ze zderzenia ludzkości i technologii, które rozwijają się i funkcjonują w cyberprzestrzeni. Wirtualna rzeczywistość umożliwiająca pełną interaktywność, dzięki swojej atrakcyjności potrafi zastąpić swoim uczestnikom świat realny. Dlaczego jest ona dla nich bardziej atrakcyjna? W jaki sposób globalna sieć wpływa i zmienia nasze codzienne życie? To tylko drobny fragment problematyki, która wyłania się podczas głębszej analizy umiejscowienia istoty ludzkiej w środowisku cyfrowym.

Publikacje:

WSPÓŁCZESNY CZŁOWIEK: PONOWOCZESNA OSOBOWOŚĆ

NOWOCZESNE MEDIA A SPOŁECZEŃSTWO INFORMATYCZNE

KOMPUTER JAKO WYNALAZEK DEFINIUJĄCE WSPÓŁCZESNĄ EPOKĘ

JAK POWSTAŁ INTERNET?

INTERNET W LICZBACH [INFOGRAFIKA]

TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI MASOWEJ

CZŁOWIEK W CYBERPRZESTRZENI

FUNKCJONOWANIE WIRTUALNYCH SPOŁECZNOŚCI

ŻYCIE W SIECIOWYCH WSPÓLNOTACH

ELEKTRONICZNY CZŁOWIEK NASZYCH CZASÓW [ESEJ]

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU, CZYLI UCIECZKA W CYBERPRZESTRZEŃ [ESEJ]

ROLA EKRANU W POSTRZEGANIU PRZESTRZENI

POLACY W SIECI | POLACY W INTERNECIE

ZAŁOŻENIA DLA BADAŃ INTERNETU - MODEL NAUKOWY

FUTUROLOGIA INTERNETU

NET ART – SZTUKA SIECI

SMART CITIES - INTELIGENTNE MIASTA PRZYSZŁOŚCI

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU | WSPÓŁCZESNE MEDIA


NAWIGACJA:


 
 • Władca Smoków

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: izometryczna
  Producent: Esprit Games
  Wydawca: Esprit Games
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 8.0
  • 0.0
  • 9.0
*/*/

Zobacz podobne więcej z tego działu

Władca Smoków - Gameplay zadanie [Full HD]
Dragon Awaken - Gameplay [Full HD]
Władca Smoków - First Look [Full HD]
Call of Duty: Modern Warfare - Zwiastun PL [Full HD]
Albion Online - Gameplay [HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - Rise of Angels
 • Sonda Władca Smoków
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze