ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja w PortalMMO.pl

ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja

ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja

Dział II - WPŁYW GIER VIDEO NA WSPÓŁCZESNE SPOŁECZEŃSTWO
 

Ogromny świat gier komputerowych w ostatnim czasie stał się największą gałęzią przemysłu kulturowego. Na świecie jest już prawie dwa miliardy graczy wykorzystujących do celów rozrywkowych wiele różnorodnych urządzeń takich jak konsole, komputery, laptopy i urządzenia mobilne. Budżety największych gier osiągają kwoty przewyższające topowe produkcje filmowe, czego przykładem jest Grand Thief Auto V, na który wydano rekordowe 265 mln dolarów. Postęp techniczny zrodził tablety, smartfony, kontrolery, ekrany dotykowe, czujniki ruchu, które wpłynęły na wygląd i charakter gier video. Największą rewolucję przyniósł jednak internet, który pojawił się na przełomie wieków. Globalna sieć przeniosła rozrywkę na zupełnie inny poziom, pozwoliła na nieograniczony rozwój gier otwierając im wrota do nowego świata. Internet odmienił branżę gier przyznając uczestnikom swobodny dostęp do rzeczywistości wirtualnej. Dziś każdy z nas może eksplorować nowe, nieznane wcześniej światy (przypominające ten realny), które dotychczas były niedostępne.
Wirtualna Rewolucja

Wszystko zaczęło się w 1958 roku, gdy pewien Amerykanin wymyślił prostą zabawę na oscyloskopie, którą nazwał Pong. Przypominała ona tenis i dziś uznawana jest za pierwszą grę video [1]. Wystarczyły dwie dekady, aby "computer games" stały się rozrywką powszechną, opuściły salony gier i trafiły na ekrany naszych telewizorów. W tym czasie bohaterowie za sprawą rozwijającej się grafiki coraz bardziej zaczęli przypominać ludzi. Pod koniec ubiegłego wieku dzięki zwiększeniu mocy obliczeniowych procesorów i dalszej akceleracji grafiki zaczęły pojawiać się coraz bardziej zaawansowane produkcje trójwymiarowe (3D). To wtedy nastąpił boom, w którym rozpowszechniły się konsole skutecznie konkurujące z komputerami jako dominującą platformą rozwoju gier. XXI wiek przyniósł gwałtowne umasowienie tej formy rozrywki i dziś gry video są naturalnym elementem otaczającej nas rzeczywistości a ich wpływ stał się procesem tak powszechnym, że niedostrzegalnym.

Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż zabawa należy do jednej z podstawowych form życia społecznego. Czasy współczesne charakteryzujące się gwałtownym rozwojem technologii cyfrowej przyniosły nowe przejawy spędzania wolnego czasu i rozrywki. Zachodzące w społeczeństwie zmiany doprowadziły w konsekwencji do pojawienia się zjawiska, które można określić mianem „świata gier elektronicznych”. Dzięki możliwościom jakie przyniósł internet, świat ten zyskuje zupełnie nowy wymiar. Od indywidualnej, prowadzonej w domowym zaciszu rozrywki poprzez sieci komputerowe, gry stają się dostępne masowo i przyciągają do równoczesnej zabawy setki tysięcy uczestników. Rosnąca popularność zjawiska sprawia, że te ogromne wirtualne przestrzenie i zawiązujące się w ich obrębie społeczności, stają się coraz częściej obiektem naukowych analiz i dyskursów [2].

Oto miliony osób na całym świecie przenosi do środowiska sieci swoje osobowości kreując i przemieniając się jednocześnie w wirtualnych bohaterów, wojowników lub władców nieskończonych międzygalaktycznych imperiów. Wraz z nimi nastał okres cyberrozrywki skupiającej ogromne grono zwolenników z praktycznie każdego zakątka globu. Te wirtualne środowiska zaczynają już funkcjonować jako odrębne światy, często pozwalające na drugie życie osobom, które się im oddają, a może nawet poddają. Wraz z nimi pojawił się bowiem problem uzależnienia nie tylko od internetu i komputera, ale przede wszystkim od tych atrakcyjnych i jednocześnie fikcyjnych rzeczywistości, który oferują uczestnikom wręcz nieograniczone możliwości bycia kim się tylko zapragnie.

[1] Niuanse związane z historią gier video zostaną zaprezentowane w artykule: GRY KOMPUTEROWE JAKO ZJAWISKO KULTUROWE.
[2] Rozszerzenie tematyki wirtualnych społeczności można znaleźć w pozostałych działach cyklu: MMO OKIEM NAUKI. WIRTUALNE ŚWIATY GIER INTERNETOWYCH oraz CZŁOWIEK W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. CYBERPRZESTRZEŃ.

Publikacje:

GRY KOMPUTEROWE JAKO ZJAWISKO KULTUROWE

WPŁYW MECHANIZMU GIER VIDEO NA UCZESTNIKA

ZAGROŻENIA I POŻYTKI WYNIKAJĄCE Z UCZESTNICTWA W ROZRYWCE ELEKTRONICZNEJ

ROLA ZABAWY W ŻYCIU SPOŁECZNYM. KONTEKST GIER KOMPUTEROWYCH


NAWIGACJA:


 

 • Władca Smoków

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: izometryczna
  Producent: Esprit Games
  Wydawca: Esprit Games
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 8.0
  • 0.0
  • 9.0
*/*/

Zobacz podobne więcej z tego działu

Władca Smoków - Gameplay zadanie [Full HD]
Dragon Awaken - Gameplay [Full HD]
Władca Smoków - First Look [Full HD]
Call of Duty: Modern Warfare - Zwiastun PL [Full HD]
Albion Online - Gameplay [HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMPS
 • Sonda Władca Smoków
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze