ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja w PortalMMO.pl

ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja

ŚWIAT • WIEDZA • NAUKA - Wirtualna Rewolucja

Dział I - MMO OKIEM NAUKI. WIRTUALNE ŚWIATY GIER INTERNETOWYCH
 

Internet, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskał ogromną popularność, daje wiele rozmaitych możliwości w zakresie pracy, poszukiwania pożądanych informacji, komunikowania się i rozrywki. Ostatnie dwie cechy tego medium w naturalnej konsekwencji doprowadziły do pojawienia się coraz bardziej popularnego zjawiska gier MMO. Ta charakterystyczna dla współczesnego społeczeństwa informacyjnego globalna zabawa, posiada potencjał, który może stanowić próbę zdefiniowania i opisania cywilizacji, w której żyjemy. Jednak, aby tak się stało potrzebna jest rzetelna naukowa analiza fenomenu tego typu gier, ponieważ już dziś wywołują ona wiele różnego rodzaju emocji oscylujących w granicach od fascynacji po przerażenie.
Wirtualna Rewolucja
Gry sieciowe są doskonałym materiałem badawczym będącym punktem wyjścia do badań dwóch podstawowych zagadnień bezpośrednio związanych z pojawieniem się Internetu. Po pierwsze są to tworzone za pomocą sieci komputerowych społeczności, nazywane wirtualnymi wspólnotami. Drugim, intrygującym zjawiskiem jest pojawienie się wirtualnej rzeczywistości nazwanej cyberprzestrzenią. Oba zagadnienia nierozerwalnie łączą się i przejawiają właśnie w grach MMO. W tej materii niezwykle interesujący jest wpływ tych dwóch właściwości na jednostkę, czyli sposób postrzegania przez gracza wirtualnego świata gry oraz chęć i rzeczywiste uczestnictwo w wirtualnych wspólnotach.

Warto zwrócić uwagę na elementy sprawiające, iż środowisko gier internetowych jest wyjątkowo specyficzne. Po pierwsze, MMO potrafią połączyć bardzo wielu, zupełnie odmiennych uczestników (w różnym wieku, narodowości, czy statusie społecznym), którzy prawdopodobnie nigdy nie spotkaliby się w rzeczywistości. Po drugie interesujące są przejawy wszelkiej aktywności graczy wykraczające poza środowisko internetu (świat online). Wystarczy tutaj wspomnieć o wydarzeniach w postaci konwentów i zlotów, widowiskach związanych z e-sportem, czy zjawisku cosplay (przebieranie się za bohaterów gier).

Sama sytuacja „wyjścia” aktywności poza świat online jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Otóż, z punktu widzenia wirtualnych wspólnot jest to bardzo ważny moment, ponieważ zaczynają one funkcjonować w zupełnie nowej przestrzeni świata off-line. Wirtualne dotychczas społeczności przeradzają się w bardzo silnie zintegrowane grupy i owocują długoletnimi, trwałymi znajomościami. Jak wyraził to sam uczestnik MMO: „Dzięki grze możemy nawet poznać nowych przyjaciół, ale czy nie lepiej poznać ich patrząc im w oczy i ściskając dłoń?”

Na koniec warto zwrócić uwagę na kilka przejawów nowoczesnego stylu życia uczestników gier MMO. Oto intensywne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w życiu codziennym, częsty kontakt z cyberprzestrzenią oraz uczestnictwo w życiu wirtualnych społeczności. Wszystkie te charakterystyki mogą stanowić pewien modelowy przykład ponowoczesnych osobowości współczesnego społeczeństwa informatycznego, na których temat rozważają filozofowie. To właśnie dlatego warto przyjrzeć się najważniejszym aspektom życia tej zbiorowości, którą można nazwać „cyfrową awangardą”.

Publikacje:

FENOMEN GIER MMO [INFOGRAFIKA]

ZJAWISKO GIER INTERNETOWYCH WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE

MMO POD LUPĄ SOCJOLOGÓW

WIRTUALNE SPOŁECZNOŚCI GRACZY ONLINE - FIKCJA CZY RZECZYWISTA BLISKOŚĆ?

TRANSFER TOŻSAMOŚCI GRACZA W WIRTUALNEGO BOHATERA

ZAGROŻERNIA ZWIĄZANE Z GRAMI SIECIOWYMI

GRY MMO ZMIENIAJĄ RZECZYWISTOŚĆ [ESEJ]

CASE STUDY - ANALIZA FUNKCJONOWANIA GRY MMO NA PRZYKŁADZIE "OGAME"

CASE STUDY - ANALIZA SPOŁECZNOŚCI FORUM INTERNETOWEGO GRY

CASE STUDY - WYWIADY POGŁEBIONE Z GRACZAMI


NAWIGACJA:


 

 • Władca Smoków

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: izometryczna
  Producent: Esprit Games
  Wydawca: Esprit Games
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 8.0
  • 0.0
  • 9.0
*/*/

Zobacz podobne więcej z tego działu

Władca Smoków - Gameplay zadanie [Full HD]
Dragon Awaken - Gameplay [Full HD]
Władca Smoków - First Look [Full HD]
Soulworker - Gameplay [HD]
Soulworker - Trailer [HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - SKI JUMPS
 • Sonda Władca Smoków
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze