news

RELACJA: Portal MMO zwiedza Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

RELACJA: Portal MMO zwiedza Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Z eksponatami katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki po raz pierwszy zetknąłem się podczas zeszłorocznej edycji Video Games Live w NOSPRze. Już wtedy kolekcja zabytkowych konsol zrobiła na mnie duże wrażenie. Jak się okazało, to zaledwie niewielki ułamek tego, co można w muzeum zobaczyć.
 

- Obecna ekspozycja muzeum ma swoje początki w prywatnej kolekcji – opowiedział mi Zbigniew Rudnicki, Dyrektor i jeden z trzech głównych założycieli obiektu. - Z początku chodziło o to, by ratować zabytkowy sprzęt idący na przemiał. Zgłaszają się do nas również osoby, które są w posiadaniu starych maszyn i chciałyby przekazać je do naszych zbiorów.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki - MHKiI
Od 16 października 2016 muzeum funkcjonuje przy ulicy Sienkiewicza 28 w Katowicach. Do podziwiania są dziesiątki maszyn pochodzących z różnych okresów rozwoju polskiej i światowej informatyki. Indywidualne zwiedzanie możliwe jest w soboty od godziny 15:00, w tygodniu przyjmowane są tylko grupy zorganizowane. Odwiedziny warto jest dobrze zaplanować, gdyż – jak podkreślają założyciele – zwiedzanie tak rozległej ekspozycji bez przewodnika nie ma najmniejszego sensu. Każdy eksponat ma swoją duszę i ciekawą historię, czy to zabrzański komputer Meritum w drewnianej osłonie, Euro800 Junior z klawiaturą w obudowie po keyboardzie, czy wreszcie – last but not least – system komputerowy Odra 1305 z 1973 roku. Wszystko to stanowi tak solidną porcję wiedzy, że strawienie jej w czasie jednych odwiedzin jest wręcz niemożliwe.

Podczas godzinnego zwiedzania indywidualnego pierwsze 40 minut poświęcone jest na skrócony wykład o historii wspomagania liczenia, prezentację systemu Odra 1305 i zwiedzanie reszty ekspozycji. Przez pozostałe 20 minut można swobodnie poruszać się po obiekcie, a także pograć na starym sprzęcie (który jest całkowicie funkcjonalny). Dla grup organizowane są wykłady tematyczne o historii informatyki, gier komputerowych oraz internetu. To jednak nie wszystko, co dzieje się przy Sienkiewicza 28.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki - MHKiI
- Najważniejszym naszym projektem jest aktualnie Operacja Thanasis – poinformował mnie Krzysztof Chwałkowski, jeden z pierwotnych założycieli muzeum. - Celem projektu jest kompletna rewitalizacja systemu Odra 1305. Szefem zespołu zajmującego się tym zadaniem jest Romuald Jakóbiec, jeden z konstruktorów jednostki centralnej tego systemu.

O postępach Operacji Thanasis można poczytać na stronie internetowej muzeum, a także na Facebook'u. Muzeum stale szuka brakujących komponentów i kompletuje dokumentację, a także przyjmuje wolontariuszy chętnych do pomocy przy przywracaniu Odry 1305 do życia. Nie jest to łatwe zadanie, lecz na pewno będziemy śledzić postępy prac i informować o ważnych krokach milowych.

Aktywnośc muzeum nie ogranicza się tylko do głównej siedziby. Eksponaty można podziwiać również podczas wydarzeń związanych z szeroko pojętą rozrywką komputerową oraz informatyką. Oprócz wspomnianego już Video Games Live, zabytkowe maszyny pojawią się na tegorocznej edycji Intel Extreme Masters, a także podczas Nocy Muzeów (19 maja). Jesienią czeka nas również impreza związana z jubileuszem 70-lecia polskiej informatyki, o szczegółach której dopiero się dowiemy. Muzeum cyklicznie organizuje również LAN party – imprezy, których żadnemu graczowi nie trzeba bliżej przedstawiać.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki - MHKiI
W trakcie moich pierwszych odwiedziń w muzeum dowiedziałem się kilku fascynujących rzeczy także o historii MMO (oraz o pierwszej grze oferującej tryb multiplayer, która nazywała się Snipes). To jednak zaledwie czubek góry lodowej i już wiem, że na pewno zawitam na jeden z organizowanych w MHKI wykładów tematycznych. Z pewnością jest to znakomite miejsce dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o szeroko pojętej historii informatyki, komputerów, internetu czy rozrywki cyfrowej. Zwłaszcza, że w dobie kłamstw i niedomówień, jakie można czasem znaleźć nawet wśród szanowanych źródeł internetu, założyciele i opiekunowie skrupulatnie weryfikują rzetelność oferowanej przez muzeum wiedzy. Wraz z całą redakcją Portalu MMO kibicujemy wysiłkom operacji Thanasis i liczymy na ponowne spotkanie pełne ciekawych historii.
 

Strona internetowa muzeum: www.muzeumkomputerow.edu.pl

Maciek Masłoń

Maciek Masłoń

Jego pierwszymi grami było Age of Empires II i Turok: Dinosaur Hunter. Ten drugi potrafił przestraszyć (zwłaszcza, gdy miało się 8 lat), dlatego podczas gry w tle często leciała płyta Abby. Kiedy Dark Soulsy za bardzo mu dokopią, rzuca pada, by zagrać ze znajomymi w planszową Neuroshimę lub Grę o Tron. W wolnym czasie lubi pogotować, a za jeden z najpiękniejszych widoków uważa łódź płynącą pod żaglami. Marzy o wydaniu własnej powieści.

 • Ski Jumps

  Gatunek: Sportowe & wyścigi
  Tematyka: Skoki narciarskie
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent:
  Wydawca: SuperNova Interactive
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.7
  • 0.0
  • 7.7
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

Ski Jumps - gameplay [HD]

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 3
Najnowsze Najlepsze 0 komentarzy
 • Sonda Ski Jumps
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
NEWSY 
najnowsze
forum 
2018-10-20 03:13:13 Świetnie wymienione wady: 1. Brak lokalizacji - to przeszkadza tylko głąbom czyli to zaleta 2. Wymagania w zamian za piękno gry - Wiedźmin 3 jest do kitu bo ma duże wymagania w zamian za grafikę? 3. Dobrowolny duel który nie daje nikomu nic i nikomu nie szkodzi... "Ofiara" "zagrania"? Zrobili redaktora w wałacha w PvP na serwerze PvE w bezcelowym duelu? Zasłona milczenia... Ten portal to jedna wielka "ofiara" z tego co widzę. W każdym artykule/recenzji błędne informacje i pospolite bzdury.
2018-10-17 09:30:00 Witam co do treści gry jak i samej gry jest w porządku podoba mi się . Lecz co do braków zainteresowania ze strony twórców brak odpowiedzi itd mam wiele zastrzeżeń ogarnijcie to bo fajna gra a ludzie się coraz bardziej wkurzają .
2018-10-16 01:43:38 Kurła jednej nie znam:-)