news

RELACJA: Portal MMO zwiedza Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

RELACJA: Portal MMO zwiedza Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Z eksponatami katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki po raz pierwszy zetknąłem się podczas zeszłorocznej edycji Video Games Live w NOSPRze. Już wtedy kolekcja zabytkowych konsol zrobiła na mnie duże wrażenie. Jak się okazało, to zaledwie niewielki ułamek tego, co można w muzeum zobaczyć.
 

- Obecna ekspozycja muzeum ma swoje początki w prywatnej kolekcji – opowiedział mi Zbigniew Rudnicki, Dyrektor i jeden z trzech głównych założycieli obiektu. - Z początku chodziło o to, by ratować zabytkowy sprzęt idący na przemiał. Zgłaszają się do nas również osoby, które są w posiadaniu starych maszyn i chciałyby przekazać je do naszych zbiorów.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki - MHKiI
Od 16 października 2016 muzeum funkcjonuje przy ulicy Sienkiewicza 28 w Katowicach. Do podziwiania są dziesiątki maszyn pochodzących z różnych okresów rozwoju polskiej i światowej informatyki. Indywidualne zwiedzanie możliwe jest w soboty od godziny 15:00, w tygodniu przyjmowane są tylko grupy zorganizowane. Odwiedziny warto jest dobrze zaplanować, gdyż – jak podkreślają założyciele – zwiedzanie tak rozległej ekspozycji bez przewodnika nie ma najmniejszego sensu. Każdy eksponat ma swoją duszę i ciekawą historię, czy to zabrzański komputer Meritum w drewnianej osłonie, Euro800 Junior z klawiaturą w obudowie po keyboardzie, czy wreszcie – last but not least – system komputerowy Odra 1305 z 1973 roku. Wszystko to stanowi tak solidną porcję wiedzy, że strawienie jej w czasie jednych odwiedzin jest wręcz niemożliwe.

Podczas godzinnego zwiedzania indywidualnego pierwsze 40 minut poświęcone jest na skrócony wykład o historii wspomagania liczenia, prezentację systemu Odra 1305 i zwiedzanie reszty ekspozycji. Przez pozostałe 20 minut można swobodnie poruszać się po obiekcie, a także pograć na starym sprzęcie (który jest całkowicie funkcjonalny). Dla grup organizowane są wykłady tematyczne o historii informatyki, gier komputerowych oraz internetu. To jednak nie wszystko, co dzieje się przy Sienkiewicza 28.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki - MHKiI
- Najważniejszym naszym projektem jest aktualnie Operacja Thanasis – poinformował mnie Krzysztof Chwałkowski, jeden z pierwotnych założycieli muzeum. - Celem projektu jest kompletna rewitalizacja systemu Odra 1305. Szefem zespołu zajmującego się tym zadaniem jest Romuald Jakóbiec, jeden z konstruktorów jednostki centralnej tego systemu.

O postępach Operacji Thanasis można poczytać na stronie internetowej muzeum, a także na Facebook'u. Muzeum stale szuka brakujących komponentów i kompletuje dokumentację, a także przyjmuje wolontariuszy chętnych do pomocy przy przywracaniu Odry 1305 do życia. Nie jest to łatwe zadanie, lecz na pewno będziemy śledzić postępy prac i informować o ważnych krokach milowych.

Aktywnośc muzeum nie ogranicza się tylko do głównej siedziby. Eksponaty można podziwiać również podczas wydarzeń związanych z szeroko pojętą rozrywką komputerową oraz informatyką. Oprócz wspomnianego już Video Games Live, zabytkowe maszyny pojawią się na tegorocznej edycji Intel Extreme Masters, a także podczas Nocy Muzeów (19 maja). Jesienią czeka nas również impreza związana z jubileuszem 70-lecia polskiej informatyki, o szczegółach której dopiero się dowiemy. Muzeum cyklicznie organizuje również LAN party – imprezy, których żadnemu graczowi nie trzeba bliżej przedstawiać.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki - MHKiI
W trakcie moich pierwszych odwiedziń w muzeum dowiedziałem się kilku fascynujących rzeczy także o historii MMO (oraz o pierwszej grze oferującej tryb multiplayer, która nazywała się Snipes). To jednak zaledwie czubek góry lodowej i już wiem, że na pewno zawitam na jeden z organizowanych w MHKI wykładów tematycznych. Z pewnością jest to znakomite miejsce dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o szeroko pojętej historii informatyki, komputerów, internetu czy rozrywki cyfrowej. Zwłaszcza, że w dobie kłamstw i niedomówień, jakie można czasem znaleźć nawet wśród szanowanych źródeł internetu, założyciele i opiekunowie skrupulatnie weryfikują rzetelność oferowanej przez muzeum wiedzy. Wraz z całą redakcją Portalu MMO kibicujemy wysiłkom operacji Thanasis i liczymy na ponowne spotkanie pełne ciekawych historii.
 

Strona internetowa muzeum: www.muzeumkomputerow.edu.pl

Maciek Masłoń

Maciek Masłoń

Jego pierwszymi grami było Age of Empires II i Turok: Dinosaur Hunter. Ten drugi potrafił przestraszyć (zwłaszcza, gdy miało się 8 lat), dlatego podczas gry w tle często leciała płyta Abby. Kiedy Dark Soulsy za bardzo mu dokopią, rzuca pada, by zagrać ze znajomymi w planszową Neuroshimę lub Grę o Tron. W wolnym czasie lubi pogotować, a za jeden z najpiękniejszych widoków uważa łódź płynącą pod żaglami. Marzy o wydaniu własnej powieści.

 • Ski Jumps

  Gatunek: Sportowe & wyścigi
  Tematyka: Skoki narciarskie
  Grafika: tekstowo-graficzna
  Producent:
  Wydawca: SuperNova Interactive
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 7.7
  • 0.0
  • 7.7
 • Nie zgadzasz się z oceną? Zagłosuj! Dołącz do społeczności graczy MMO

video

Ski Jumps - gameplay [HD]

Zobacz podobne więcej z tego działu

Najchętniej grane

NAJCHĘTNIEJ GRANE 2
Najnowsze Najlepsze 0 komentarzy
 • Sonda Ski Jumps
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
NEWSY 
najnowsze
forum 
2018-05-17 18:47:36 Gra super ale to co ostatnio na niej się dzieje to jakaś porażka. pełno błędów, konta rosną w tempie ekspresowym bo używają nielegalnych programów do wszystkiego. Dla uczciwych graczy ta gra przestaje mieć sens, bo co z tego, że wyda się kupę kasy jak nastolatek przegania cie w mgnieniu oka i jeszcze z ciebie się śmieje. Ewenty są ustawiane pod wybranych, co topka ma znika by słabszym było ciężej urosnąć i ich dogonić. gram w nią już 4 lata chyba to już mój nałóg ale taka jest prawda.
2018-05-03 12:49:31 Bardzo dobra gra ktora potrafi wciagnac na dlugie miesiace... lecz ostatnimi czasy tworca poswieca jej jak i rowniez graczom coraz mniej czasu. Kiedys bylo zdecydowanie lepiej. Duza bolaczka tej gry sa eventy urozmaicajace rozgrywke. Nowych nie ma jedynie kopie starych stworzonych z mysla o hallowen,walentynkach,bozym narodzeniu ktore w przypadku powtorzenia sie w tej samej postaci nie przynosza takich korzysci jak przy pierwszym uruchomieniu. Nowy gracz znajdzie cos dla siebie poniewaz konto rozwija sie grubymi miesiacami, lecz stali bywalce nie maja zbytnio co robic. A tez nie zanosi sie aby bylo lepiej.. a szkoda.
2018-04-23 18:19:01 polecam tą gre bo wciąga ale mam kłopot z mapami każdego obszaru bo nie chce sie włączyć