LARP, czyli fantastyka na własnym podwórku • MMO News

LARP, czyli fantastyka na własnym podwórku

LARP, czyli fantastyka na własnym podwórku

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, aby samodzielnie wkroczyć do fantastycznego świata znanego ze swoich ulubionych gier czy książek? Oczywiście nie chodzi tu o granie w gry online, ale pełnoprawne i realne doświadczenie. Jeżeli jesteście fanami MMO i fantastyki, to LARPy są odpowiedzią. Bycie paladynem, magiem czy elfem na jeden dzień? Brzmi świetnie!

LARP czyli mmo na żywo

LARP to z live action role-playing, czyli odgrywanie na żywo scenariuszy. Coś na wzór dobrze znanych gier RPG, w której wcielamy się w daną postać, kreujemy ją, odpowiadamy za jej poczynania i poznajemy fabularne wydarzenia, po drodze mierząc się z różnymi zadaniami. LARP jest dokładnie czymś takim, z jedną jednak różnicą. Odbywa się w rzeczywistości! Można to przyrównać do swego rodzaju spektaklu teatralnego, który jest połączeniem sztuki teatralnej z otoczką znaną z gier wideo i planszówek. Kto z nas nie chciałby wkroczyć do swojego ulubionego świata znanego z jakiegokolwiek medium, aby spróbować wcielić się w jego uczestnika? A nawet stać się jego bohaterem, zbawcą lub... zagrożeniem?

RPG LARP

Narzuca się jedno pytanie. O ile doskonale widać, jaka jest różnica między grami wideo a LARPami, to co różni je od np. sesji z grami planszowymi? Tam też mamy świat przedstawiony, karty postaci, zadania i interakcje. Jest to prawdą, jednakże LARP idzie kilka kroków dalej. Po pierwsze, wykorzystywane są rekwizyty, jak chociażby przedmioty związane z daną konwencją. Po drugie, miejsce akcji może być dowolnie określone i nie sprowadza się do „substytutu”, w postaci planszy. LARP może być odgrywany w ramach jednego pomieszczenia (pokoju), budynku i nie tylko! 

LARP rpg na zywo

Poza tym, do zabawy w LARP niezbędny jest właściwy strój, a także odpowiednie zwracanie się do towarzyszy. To właśnie tworzy najmocniejszy element i zarazem fundament całej konwencji, która pozwala nam „przenieść” się do wymarzonego świata fantasy. Przykładem może być polski LARP, czyli Szkoła Wiedźmińska. Konwencją jest oczywiście świat znany z serii gier Wiedźmin i książek fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Takie sesje mogą być wielodniowe i wymagają od nas wykonywania zadań czy dostosowywania się do harmonogramu.

Ciężko powiedzieć, aby LARP był po prostu sposobem na nudę. Nie jest to rozrywka, do której można od tak usiąść w wolnym czasie i oddać się zabawie na godzinę lub dwie. To angażujące zadanie, w czasie którego wymagana jest odpowiednia ilość osób, miejsce i dużo, dużo czasu. Próg wejścia może wydawać się być wysokim i zarezerwowanym dla pasjonatów, ale rozrywka płynąca z LARPa odda nam te wysiłki z nawiązką. Może to być niesamowicie spędzony czas, podczas którego poznamy nowych znajomych, a może i inną stronę nas samych. W końcu musimy odgrywać nowe, nieznane wcześniej role.

 

Dawid Szafraniak

Dawid Szafraniak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania gracz wszystkich gatunków i platform, preferujący jednak dobrą fabułę. Pasjonat fotografii sportowej i reportażowej, w wolnych chwilach zwiedza świat na wschód od Europy i państwa powszechnie niepopularne.
 

 • Final Fantasy XIV logo gry png

  Final Fantasy XIV

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: 3D
  Producent: Square Soft
  Wydawca: Square Enix
  Platformy: Windows, PS4

  • 6.5
  • 0.0
  • 7.7
*/*/

Zobacz podobne więcej z tego działu

Final Fantasy XIV: Endwalker Trailer [Full HD]
Jak wykonać skok narciarski? - Ski Jump Simulator [Full HD]
MystiCat - Gameplay
World of Chaos - Gameplay [Full HD]
My Gym: Fitness Studio Manager - Gameplay [Full HD]

Najchętniej grane

 • Sonda Final Fantasy XIV
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze