Gry Gacha: Niewinna zabawa czy może kryje się za nią hazard? • MMO News
 • ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Gry Gacha: Niewinna zabawa czy może kryje się za nią hazard?

Gry Gacha: Niewinna zabawa czy może kryje się za nią hazard?

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z definicją: Gry gacha to forma gier wideo, w których gracze wymieniają w grze lub prawdziwą walutę na losowe przedmioty. Za protoplastę takich gier uważa się japońskie automaty Gachapon. Istota działania tych automatów polega na tym, że wrzucasz monetę, a za nią otrzymujesz kapsułę z losowym przedmiotem. Podobnie jak w automatach Gachapon, użytkownicy nie mają pojęcia, co kupują. Może to być jakaś rzadka i bardzo silna postać, ale z takim samym prawdopodobieństwem może to być niepotrzebna broń lub coś, co już znajduje się w ekwipunku. Biorąc pod uwagę, że większość gier gacha jest dostępna do pobrania za darmo, ta mechanika nieustannie zachęca graczy do wydawania pieniędzy. Oznacza to, że mogą oni grać za darmo, ale kupowanie przedmiotów znacznie zwiększa szanse na wygraną.

gry Gacha

Pierwsze gry gacha

Mechanizm ten został po raz pierwszy wykorzystany w kultowej grze MMORPG MapleStory z 2004 roku.  Za 100 jenów gracze mogli kupić bilet na loterię, w której losowano różne przedmioty. Z reguły były to drobiazgi, które pośrednio wpływały na rozgrywkę. Kilka lat później chińska gra MMO Zhengtu poszła jeszcze dalej: za dodatkową opłatą użytkownicy kupowali perki i przywileje, które znacznie ułatwiały rozgrywkę.

Fortuna - legalny bukmacher zakłady sportowe

Współczesne gry gacha

Mechanika gacha po cichu i szybko przeniknęła do zachodnich gier. Większość znanych twórców, w tym EA Games i Ubisoft, korzysta z tego modelu. Na przykład, cyfrowa sprzedaż gry FIFA wraz z pakietami Ultimate Team (losowe zestawy zawodników i przedmiotów, które użytkownicy kupują za pieniądze) przynosi EA ponad miliard dolarów rocznie. Za najpopularniejszą i najbardziej dochodową grę wykorzystującą mechanikę gacha uważa się obecnie Genshin Impact. W pierwszym roku po premierze przyniosła ona swoim twórcom 500 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych.

Sorare - piłkarskie NTF - zarabianie pieniędzy

Zagrożenie dla młodego pokolenia

W ostatnich latach wyraźnie wzrosła krytyka gier gacha ze względu na ich element hazardowy. Wielu ekspertów mówi o podobieństwie waluty gry do żetonów w kasynie oraz o tym, że takie gry uzależniają. Podczas gdy w wielu krajach działalność kasyn jest surowo ograniczona, użytkownicy mogą bez przeszkód próbować szczęścia w grach gacha. Na przykład w Polsce jest duży problem ze znalezieniem legalnego polskiego kasyna, ponieważ ich działalność jest ściśle regulowana. Jednak nawet dziecko może zagrać w FIFA Ultimate Team i kupić losowy zestaw zawodników za prawdziwe pieniądze.

Zwolennicy gacha odwołują się do definicji hazardu: gra może być uznana za hazardową, jeśli losuje się w niej wartościowe przedmioty lub pieniądze. Losowe wygrane w grach gacha to przedmioty, postacie, dostęp do wydarzeń i inne. Oznacza to, że zgodnie z formalnymi oznaczeniami nie można ich uznać za hazard. Ostatnio jednak przeprowadzono wiele badań, z których wynika, że większość nieletnich przynajmniej raz kupiła przedmioty w grach. Wielu z nich ukradkiem korzystało z kart rodzicielskich lub pożyczało pieniądze, aby kupić losowy przedmiot.

Alerabat - kody rabatowe za darmo zniżki w sklepach

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 

 • League of Angels 4 Heaven's Fury logo gry png

  League of Angels 4 Heaven's Fury

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: MMO w świecie fantasy
  Grafika: 3D
  Producent: Youzu Interactive
  Wydawca: Youzu Interactive
  Platformy: PC, smartfon

  • 8.0
  • 0.0
  • 8.7
*/*/
 • Sonda League of Angels 4 Heaven...
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze