Drukowanie 3D w technologii SLA - Łowczyni Demonów z Diablo [PORADNIK] • MMO News

Drukowanie 3D w technologii SLA - Łowczyni Demonów z Diablo [PORADNIK]

Drukowanie 3D w technologii SLA - Łowczyni Demonów z Diablo [PORADNIK]

W ostatnich miesiącach mieliśmy przyjemność współpracować z Portalem MMO przy wielu konkursach, w których można było wygrać drukowane przez nas figurki 3D. W niniejszym materiale chcielibyśmy zaprezentować wykorzystanie druku 3D w innowacyjnej technologii SLA. Jako przykład posłuży nam wydruk modelu Łowczyni Demonów z kultowej serii Diablo, która została wydrukowana na urządzeniu Form 2. Warto zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu technologii SLA mogliśmy osiągnąć dużo wyższą jakość powierzchni niż w przypadku wcześniej wykorzystanej technologii FDM.

Drukowanie 3D - Łowczyni Demonów

Wygraj Łowczyni Demonów w konkursie

Z przyjemnością informujemy, że już niedługo na Portal MMO ruszy KONKURS, w którym będziecie mogli wygrać właśnie tą figurkę Łowczyni Demonów! Śledźcie serwis uważnie. Niecierpliwych odsyłamy od razu do galerii z efektem końcowym, jednak gorąco zapraszamy do zapoznania się z całym procesem powstawania tego małego "działa sztuki".

1. Przygotowanie procesu

Proces został przygotowany w dedykowanym dla urządzenia oprogramowaniu PreForm, które pozwala na dostosowanie jakości (u nas wysokość warstwy wyniosła 0.1 mm – tzw. szybki wydruk), wybór materiału oraz orientację elementu w przestrzeni roboczej. Struktury wspierające zostały dodane automatycznie, aczkolwiek oprogramowanie umożliwia również na ich ręczną edycję (zmiana ich wielkości, gęstości jak i wielkości połączenia z modelem).  Warto wspomnieć, że PreForm pozwala na przesłanie plików procesu do drukarki w sposób bezprzewodowy, co znacznie ułatwia wymianę danych pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem.
Projekt 3D - Diablo
Zrzut ekranu z oprogramowania PreForm dedykowanego do drukarki 3D SLA Form 2.
 

2. Proces – druk 3D w technologii SLA

Kolejnym krokiem jest proces druku 3D.  Po pierwsze musimy zadbać, aby w urządzeniu znajdowała się odpowiednia żywica. Wtedy wystarczy wybrać odpowiedni program z listy i już za kilka godzin możemy cieszyć się z rezultatów pracy urządzenia. Co ciekawe, aby zapewnić maksymalną powtarzalność, każdy proces prowadzony jest w stałej, regulowanej temperaturze żywicy. Taki zabieg pozwala na zmniejszenie lepkości fotopolimeru oraz usunięcie z niego pęcherzy powietrza. W przypadku gdy chcemy wykorzystać inny materiał, niezbędna jest interwencja operatora. Wymiana wanny roboczej oraz kartridża z żywicą nie stanowi problemu i zajmuje dosłownie chwilę. W idealnej sytuacji, do każdej żywicy powinniśmy posiadać osobą wannę roboczą. Możliwe jest również korzystanie z jednej wanny, oczywiście po jej uprzednim oczyszczeniu.
Wydruk 3D - Łowczyni Demonów
Wydruk w technologii SLA przed zdjęciem z platformy roboczej.
 

3. Post-processing – oczyszczanie struktur wpierających

Ostatnia i jedna z najbardziej wymagających czynności, na jakie należy poświęcić czas podczas druku 3D w technologii SLA czyli post-processing. Pierwszym krokiem jest usunięcie z modelu niezwiązanej żywicy, zazwyczaj obydwa się to poprzez kąpiel w izopropanolu. Kolejny etap oczyszczania modelu jest wymagany ze względu na charakterystykę procesu. Stosowanie wanny z żywicą wymusza stosowanie struktur wspierających z materiału rodzimego, a ich usunięcie będzie przebiegać mechanicznie.
Drukowanie 3D - Łowczyni Demonów
Aby ułatwić oczyszczanie modelu z podpór, urządzenie Form2 korzysta z innego stylu skanowania przy ich budowaniu – takie struktury mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną. Czynność tę zazwyczaj przeprowadza się wspomagając się narzędziami umożliwiającymi cięcie, np. cążkami, kombinerkami czy nożykiem. Po usunięciu struktur wspierających pozostaje nam usunięcie śladów, w których suporty łączyły się z modelem. Zazwyczaj korzystamy z pomocy drobnego papieru ściernego. Na koniec dobrym zwyczajem będzie obmycie wytworzonego elementu wodą.
 

4. Ostateczne utwardzanie – komora UV

W celu zwiększenia dokładności i precyzji stereolitografii, moc lasera jest w pewnym stopniu ograniczona. Zbyt duża moc powodowałaby utwardzenie żywicy również na około skupionej plamki lasera. I właśnie z tą własnością wiąże się ostatni, zalecany krok. Polega on na ostatecznym utwardzeniu fotopolimeru w komorze UV. Kuracja pozwoli osiągnąć maksymalne właściwości mechaniczne (określane w kartach materiałowych jako post-cured) i chemiczne dla danego materiału. Należy zwrócić uwagę, iż w zależności od wielkości modelu jak i użytego materiału, czas i moc naświetlania mogą się różnić.
Drukowanie 3D - Łowczyni Demonów
Łowczyni Demonów w pełnej krasie.

Na kolejnych slajdach znajdziesz galerię zdjęć Łowczyni Demonów.
Na końcu możesz przeczytać o nowatorskiej technologii SLA.

3dl.tech Sp. z o.o.

Studio 3dl.tech

Firma zajmujaca sie projektowaniem CAD i drukiem 3D dla przedsiębiorstw technologicznych, produkcyjnych oraz start - up'ów. Dodatkowo 3dl.tech wspiera firmy w doborze i wdrożeniach drukarek 3D. Dzięki zespołowi inżynierów z doświadczeniem w branży druku 3D, firma świadczy usługi najwyższej jakości. Zapraszamy na stronę www

 

 • The Pride of Taern

  Gatunek: Fantasy MMORPG
  Tematyka: Fantasy
  Grafika: izometryczna
  Producent: Whitemoon
  Wydawca: Whitemoon
  Platformy: Przeglądarka internetowa

  • 6.4
  • 0.0
  • 7.3
*/*/

Zobacz podobne więcej z tego działu

The Pride of Taern - gameplay
The Pride of Taern - drugi gameplay
POLCON 2016 - Spot TV
Ski Jumps - symulator skoków narciarskich - recenzja video [Full HD]
Black Hole scene - video tematyczne

Najchętniej grane

BEST GAME - Rise of Angels
 • Sonda The Pride of Taern
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze