Dlaczego gry są tworzone przez graczy? • MMO News
 • ranking gry mmorpg topowe online
 • darmowe gry do pobrania na pc i komputer
 • poradniki gry na komputer darmowe
 • wirtualny świat rewolucja gra online
 • wydarzenia eventy gaming gry komputerowe
 • indie games gry niezależne

Dlaczego gry są tworzone przez graczy?

Dlaczego gry są tworzone przez graczy?

Branża gier to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi elektronicznej rozrywki. Graczy na całym świecie wciąż przybywa, o czym świadczą liczby - w tej chwili jest ich już prawie 3 miliardy osób. Dlaczego jednak gry są aż tak atrakcyjnym medium i czemu większość z nich tworzonych jest przez graczy dla graczy? Odpowiedź jest prosta.

Gracz najlepiej rozumie, o co w grach chodzi

W dzisiejszych czasach "graczem" nazywa się każdego, kto choć raz odpalił na konsoli, pececie lub smartfonie jeden z tysięcy tytułów i spędził przy nim więcej niż 15 minut życia. Bycie graczem jest jednak pojęciem znacznie bardziej rozbudowanym. Gracze dzielą się na tych profesjonalnych i amatorskich. Ba! Część z nich startuje nawet w e-sportowych turniejach, gdzie walczą o nagrody rzędu kilku milionów złotych. Doskonałym przykładem takich eventów są chociażby te organizowane w grach League of Legends czy Dota 2.

Inni z kolei traktują gry jako doskonałą odskocznie od codzienności, więc szukają tytułów relaksujących i odprężających po całym dniu pracy. Często określa się ich mianem "kanapowców", bo tego typu gracze zazwyczaj preferują leżącą pozycję z padem w ręku. Są też osoby, traktujące gry na zasadzie pasji. Ogrywają oni większość trafiających na rynek tytułów, często je recenzując, a czasem także próbują własnych sił przy swoich projektach.

Oczywiście, większość osób startujących ze swoim unikatowym projektem raczej zaczyna od prostszych produkcji. Wśród nich są m.in. gry kasynowe, opierające się na hazardzie. To właśnie w nich spotkamy chociażby jackpoty, czyli specjalne kumulacje, umożliwiające wygranie znacznie większych pieniędzy. To właśnie wiedza nabyta z pasji do gamingu, pozwala im później osiągać znaczące sukcesy w branży. Ale to jednak nie wszystko...

Grać trzeba umieć, ale to za mało

Tylko gracz zrozumie drugiego gracza na tyle, żeby odpowiedzieć na jego potrzeby w projektowanej przez siebie produkcji. W zależności, czy ktoś jest miłośnikiem shooterów, zręcznościówek czy gier wyścigowych, to obycie z takimi produkcjami pozwoli mu lepiej zaprojektować własną grę opartą na tych właśnie schematach. Niestety, sama pasja do gamingu to trochę za mało, bo grę trzeba jakoś stworzyć. Sam koncept i dokumentacja techniczna mogą okazać się przydatne pod warunkiem, że mamy do dyspozycji zespół wykwalifikowanych osób.

Czego więc potrzeba?

Z drugiej strony, ogromna część graczy jest równocześnie zafascynowana nowymi technologiami, grafiką i programowaniem. W końcu wszystkie te elementy wchodzą w skład końcowego produktu, jakim staje się zaprojektowana gra. I takie właśnie osoby najczęściej próbują swoich sił na gamingowym rynku. Programiści, graficy albo ludzie ze smykałką do marketingu - każda z umiejętności jest w tym wypadku mile widziana. Ba! Niektórzy, w tym legenda rynku czyli Marcus Persson, posiadali w swoim zdolnościowym portfolio kilka umiejętności i przez lata tworzyli grę w pojedynkę. Wspomniany Persson zaprojektował przecież Minecrafta - grę, która dzisiaj stała się nieodzownym elementem kultury masowej i przynosi miliardowe zyski. Jak widać - da się!

Jakie gry tworzą gracze?

Produkcji stworzonych przez gracze - w tym także przez pojedyncze jednostki - jest cała masa. W zależności od umiejętności i wizji, gracze podejmują próby przeniesienia swoich gamingowych marzeń na monitory komputerów, konsole PlayStation, Xbox czy Nintendo Switch! Nie brakuje także graczy uderzających bezpośrednio w rynek gier online. Wiedzieliście, że każdego miesiąca do sklepu Google Play trafią ponad 6000 aplikacji? To ogromne liczby, a przecież większość z tego stanowią właśnie gry! Nie inaczej jest w przypadku App Store - tutaj trafia aż 1000 aplikacji każdego dnia.

Często też gracze decydują się na wydanie własnej gry w stylu 2D. Taki rodzaj produkcji znacznie łatwiej zaprojektować nawet samodzielnie wykorzystując m.in. przyjazne środowisko Unity, do którego - de facto - znajdziemy tony tutoriali na YouTubie i w całym Internecie. Reasumując, gracz wie najlepiej, o co w grach chodzi. Dobrze jednak jeśli dodatkowo wie jak to sprzedać - wtedy zrobi to lepiej niż ktokolwiek inny spoza branży.

 

Portal MMO

Portal MMO Team

Nasza misja to dostarczanie Wam najlepszych informacji i multimediów ze świata gier komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem niesamowitych gatunków: MMO, MMORPG i MOBA ;)
 

 • Star Trek Online logo gry png

  Star Trek Online

  Gatunek: MMORPG
  Tematyka: Science fiction
  Grafika: 3D
  Producent: Cryptic Studios
  Wydawca: Atari, Infogrames
  Platformy: Mac, Windows

  • 7.3
  • 0.0
  • 7.3
*/*/

Zobacz podobne więcej z tego działu

Star Trek Online - gameplay
Star Trek Online - drugi gameplay
Mech Arena: Robot Showdown - Online Shooter - Trailers & Commercials [Full HD]
Mech Arena: Robot Showdown - Official Commercial - Like A Pro [Full HD]
Mech Arena: Robot Showdown - Gameplay - Best Squad [Full HD]

Najchętniej grane

BEST GAME - ANGELS FURY - FANTASY
 • Sonda Star Trek Online
 • Głosuj na wady i zalety gry!
ZALETY 
WADY 
 NEWSY
najnowsze